Boya Renk Ayar Elemanı Belge yenileme Mesleki Yeterlilik Belgesi 0 544 292 44 32

Boya Renk Ayar Elemanı Belge yenileme Mesleki Yeterlilik Belgesi 0 544 292 44 32

Boya Renk Ayar Elemanı Belge yenileme Mesleki Yeterlilik Belgesi 0 544 292 44 32

 


 


 Mesleki yeterlilik belgesi,MYK BELGESİ-SINAVI bir mesleği icra edebileceğinizi ve bu konuda yetkin olduğunuzu gösteren belgedir. Uzun yıllardır Avrupa Birliği Uyum Süreci kapsamında çalışmaları sürdürülen mesleki yeterlilikler 2015 yılı itibariyle Türkiye'de belirli mesleklerde zorunluluk olmaya başlamıştır. Önümüzdeki süreçte bütün mesleklerin bir yeterliliği ve belgesi olacaktır. Bu belgeye sahip olamayanlar mesleği kanunen icra edemeyecektir. 2015 itibariyle İnşaat ve diğer ağır işlerde belge zorunlu hale gelmiştir. İşverenler bu belgeye sahip olmayan çalışanlarının kademeli olarak belgelendirmektedir.

 

MYK BELGESİ-SINAVI Mesleki yeterlilik belgesi işverenler ve çalışanlar için ortak fayda yaratır. Hem işverenler işe alım süreçlerinde belgeli personel seçerek yetkinliği kanıtlamış personel ile çalışır MYK BELGESİ-SINAVI hem de çalışanlar yetkinliğini kanıtlamak için başka yollara başvurmak zorunda kalmazlar.

 

Her mesleğin ayrı yeterliliği MYK BELGESİ-SINAVI ayrı sınav koşulları MYK BELGESİ-SINAVI ayrı ücretlendirmesi mevcuttur. Bununla ilgili sayfaları ziyaret ederek bilgi alabilirsiniz.

 

Avrupa ve gelişmiş ülkelerde ( Amerika Avusturalya Kanada vbz ) bir işi yapmaya yetkin olduğunuzu belgenizle kanıtlarsınız. Örneğin; Avusturalyada bir barda çalışmak isteyen birisi "Bartender License" ( Bar Görevlisi Belgesi ) almak zorundadır. Eğer belgeniz yoksa bu işte çalışamazsınız.

 

Türkiye'de ise bununla ilgili çalışma 1999 yılında başlamıştır. 2006 Yılında kurulan Mesleki Yeterlilik Kurumu ile devam etmiştir. 2015 Şubat itibariyle 34 tane mesleki yeterlilik sınav ve belgelendirme merkezi bulunmaktadır.

Belge almak istenilen meslek seçimi ulusal mesleki yeterlilikler içerisinden yapılmalı ve seçilen meslekte sınav ve belgelendirme faaliyetleri gösteren MYK tarafından Yetkilendirilmiş Belgelendirme Kuruluşu bulunması gerekmektedir. Yetkilendirilmiş Belgelendirme Kuruluşları sayfamızdaki aktif belge veren kuruluşları ve yeterlilikleri görüntüleyebilirsiniz.

 

Eğer mesleki yeterlilik belgenizi nereden alacağınız biliyorsanız (bilmiyorsanız Mesleki yeterlilik belgesi,MYK BELGESİ-SINAVI Nereden Alınır MYK BELGESİ-SINAVI ?) yapmanız gereken işlemler sırayla şöyledir :

 

Yeterlilik seçimi yapıldıktan sonra Yetkilendirilmiş Belgelendirme Kuruluşuna Başvuru Yapınız

Sınav merkezlerinin listesini Yetkilendirilmiş Belgelendirme Kuruluşları linkinde bulabilirsiniz.

Başvuru formunuzu ve kurumun istediği diğer evrak hazırlayın ödemenizi yapınız ve dekont ile iletiniz.

Başvurunuz değerlendirildikten sonra eğer gerekli şartları sağlıyorsanız o zaman sınava girmeye hak kazanırsınız.

Sınav Tarihlerinizi öğrenin ve sınavlara hazırlık yapınız.

Sınava hazırlık yaparken her mesleğin ayrı ayrı birimlerden oluştuğunu unutmayınız. ( bununla ilgili Mesleki Yeterlilik MYK BELGESİ-SINAVI Sınavı Nasıl Yapılır? yazımızı okuyunuz )

Sınavlar Alacağınız Belgeleye Göre Aşağıdaki tiplerde olabilir. Bu sınavların hangilerini olacağınızı önceden öğreniniz.

Yazılı Test Sınav

Uygulamalı Sınav

Mülakat MYK BELGESİ-SINAVI Sınavı

Yazılı Klasik Sınav

Sınav Sonuçlarında Başarısız olduğunuz kısımlardan tekrar sınava girmek için hazırlık yapınız.

Sınavlardan başarılı olmanız durumunda kurumdan belgenizi alınız.

 

 

Sınav ve belgelendirme sürecinin tümünü yetkilendirilmiş belgelendirme kuruluşlarınca yürütülür MYK BELGESİ-SINAVI bireyler sınav başvurularını belge almak istedikleri ulusal yeterliliklerde yetkilendirilmiş belgelendirme kuruluşlarına yaparlar. Ulusal mesleki yeterliliklere göre yürütülen teorik ve performansa dayalı sınavların sonucunda başarılı olan adaya Mesleki yeterlilik belgesi,MYK BELGESİ-SINAVI ve aynı format dahilinde taşınabilir cüzdan tipi Mesleki Yeterlilik Kimlik Kartı düzenlenir.

 

Unutmayın Yetkilendirilmiş Belgelendirme Kuruluşları ile Eğitim kurumları farklı kurum/kuruluşlardır.

 

Konuyla ilgili olarak şu başlıkları inceleyebilirsiniz.

 

Mesleki yeterlilik belgesi,MYK BELGESİ-SINAVI Nedir?

 

Mesleki yeterlilik belgesi,MYK BELGESİ-SINAVI Nasıl Alınır MYK BELGESİ-SINAVI

 

Mesleki Yeterlilik MYK BELGESİ-SINAVI Sınavı Nasıl Yapılır?

 

Sınav ve Belgelendirme Süreci Nasıl İşlemektedir?

Mesleki yeterlilik belgesi,MYK BELGESİ-SINAVI Almak İsteyen


 Kişilere Sağlanan Teşvikler Nelerdir?

 

Mesleki yeterlilik belgesi,MYK BELGESİ-SINAVI Ne Kadar Süre İçerisinde Alınır MYK BELGESİ-SINAVI ?

 

MYK Belgelendirme

Alınır MYK BELGESİ-SINAVI Mesleki yeterlilik belgesi,MYK BELGESİ-SINAVI Nasıl Alınır MYK BELGESİ-SINAVI Yeterlilik Belgesi Nasıl Alınır MYK BELGESİ-SINAVI MYK Belgesi Nasıl Alınır MYK BELGESİ-SINAVI Mesleki yeterlilik belgesi,MYK BELGESİ-SINAVI Nasıl Alabilirim MYK BELGESİ-SINAVI Mesleki yeterlilik belgesi,MYK BELGESİ-SINAVI Nasıl Alınacak Meslek Sertifikası Nasıl Alınır MYK BELGESİ-SINAVI İşkur Mesleki yeterlilik belgesi,MYK BELGESİ-SINAVI Nasıl Alınır

Mesleki yeterlilik belgesi,MYK BELGESİ-SINAVI Nereden Alınır ?

Sayfayı Paylaş

Mesleki yeterlilik belgesi,MYK BELGESİ-SINAVI MYK BELGESİ-SINAVI TÜRKAK tarafından akredite edilen ve MYK (Mesleki Yeterlilik Kurumu) tarafından yetkilendirilen Yetkilendirilmiş Belgelendirme Kuruluşlarından alınır.

 

Belge almak istediğiniz mesleği belirledikten sonra seçilen meslekte yetkilendirilmiş belgelendirme kuruluşuna başvuruda bulunmanız gerekmektedir. Kuruluşlar yetki aldıkları meslekler dahilinde sınav ve belgelendirme faaliyetleri yapmaktadırlar. Personel belgelendirme kuruluşları eğitim vermemektedir. Konuyla ilgili detaylı bilgi için tıklayınız.

 

Başvurmak istenilen kuruluş belirlendikten sonra kuruluşun başvuru formu MYK BELGESİ-SINAVI belgelendirme ücreti ve kimlik ile başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz. Başvuru işlemlerinin ardından kuruluş tarafından size bildirilen sınav tarihi ve yerine göre mesleki yeterlilik MYK BELGESİ-SINAVI Sınavı nıza girebilirsiniz.

METAL SAC İŞLEMECİ  SEVİYE 4

 

BAŞARI NOTU :Aday zorunlu yeterlilik birimlerinin sınavlarında başarılı olmalıdır. A1 ve A2 yeterlilik birimleri için sadece teorik sınav, A3 ve A4 yeterlilik birimleri için teorik ve pratik sınav yapılır. Ancak 12UY0075-3 METAL SAC İŞLEMECİ  Mesleki Yeterlilik Belgesine sahip ve 12UY0075-3 METAL SAC İŞLEMECİ  Ulusal Yeterliliğinin A1 ile A2 birimlerinden en az %70 başarı sağlamış adayların belgenin düzenlendiği tarihten itibaren 2 yıl içerisinde sadece bu yeterlilikte yer alan A3 ve A4 birimlerinden sınava girmesi yeterlidir. Tüm yeterlilik birimlerinin sınavları birlikte ya da ayrı ayrı uygulanabilir. Yeterlilik birimlerinin geçerlilik süresi, birimin başarıldığı tarihten itibaren 2 yıldır. Yeterlilik birimlerinin birleştirilerek bir yeterliliğin elde edilebilmesi için tüm birimlerin geçerliliğini koruyor olması gerekmektedir.

 

Teorik ve uygulama sınavının her ikisinden de başarılı olma şartı aranır. Sınavların herhangi bir bölümünden başarısız olan kişi bir yıl içinde başarısız olduğu bölümden yeniden sınava girebilir. Bir yıl içerisinde bu hakkını kullanmadığı takdirde yeniden her iki sınava da girmek zorundadır. Bölümlerin herhangi birinden iki defa başarısız olan kişilerin tekrar sınava girebilmesi için sınavda başarısız olduğu bölüm/konularla ilgili eğitim alması zorunludur.

Sınavda başarılı olmanız durumunda Mesleki yeterlilik belgesi,MYK BELGESİ-SINAVI almaya hak kazanırsınız.

 

Konuyla ilgili olarak şu başlıkları inceleyebilirsiniz.

 

Mesleki yeterlilik belgesi,MYK BELGESİ-SINAVI Nasıl Alınır

 

Sınav ve Belgelendirme Süreci Nasıl İşlemektedir?

 

Mesleki yeterlilik belgesi,MYK BELGESİ-SINAVI Almak İsteyen


 Kişilere Sağlanan Teşvikler Nelerdir ?.Mesleki yeterlilik BAŞVURU İÇİN GEREKENLER : 2 adet fotoğraf , kimlik fotokopisi, başvuru formu (ıslak imzalı olarak MYK adresine kargo yapılacaktır). Başvuru formu ve diğer istenen belgeler tarafımıza ulaştığında başvurunuz değerlendirildikten sonra sınav günü ve saati tarafınıza bildirilecektir.

 

TECRÜBE ÖN ŞARTI : Yok

 

EĞİTİM ÖN ŞARTI : Yok

 

KURS ÖN ŞARTI : Yok

 

BELGENİN GEÇERLİLİK SÜRESİ : 5 yıl

 

GÖZETİM SIKLIĞI : Belgeli kişinin yeterliliğinin devam ettiğini tespit etmek amacıyla belgenin geçerlilik süresi içerisinde en az bir kez performans izleme raporu hazırlanır.

 

YENİDEN BELGELENDİRME: Belgenin iptalini gerektirecek bir durum oluşmaması ve belge geçerlilik süresi boyunca kişi ile ilgili belgelendirme kuruluşuna performansa ilişkin şikâyet gelmemiş olması durumundaMETAL SAC İŞLEMECİ  fiili olarak toplam 18 ay çalıştığını belgelendirdiğinde, belgenin süresi 5 yıl daha uzatılır. Çalıştığını belgeleyemeyen kişiler, uygulama sınavına alınır ve başarılı olan adayların belgesi 5 yıl daha uzatılır. Uzatma süresi bittikten sonra (ilk sınavın yapıldığı tarihten 10 yıl sonra) teorik ve uygulamalı sınav yapılır.

 

SINAV STANDARTLARI: 12UY0050-3METAL SAC İŞLEMECİ  Ulusal Yeterliliği (SEVİYE 3)

 

BAŞARI NOTU : Teorik ve Pratik sınav olan değerlendirme yapılır. Teori sınavından %60, performans sınavından %80 başarı beklenir.

 

Teorik ve uygulama sınavının her ikisinden de başarılı olma şartı aranır. Sınavların herhangi bir bölümünden başarısız olan kişi bir yıl içinde başarısız olduğu bölümden yeniden sınava girebilir. Bir yıl içerisinde bu hakkını kullanmadığı takdirde yeniden her iki sınava da girmek zorundadır. Bölümlerin herhangi birinden iki defa başarısız olan kişilerin tekrar sınava girebilmesi için sınavda başarısız olduğu bölüm/konularla ilgili eğitim alması zorunludur. MYK Belgesi Neden Önemli

MYK MESLEKİ YETERLİLİK BELGESİ ZORUNLU HALE GETİRİLDİ

 

Mesleki Yeterlilik Kurumu Mesleki Yeterlilik Belgesi Zorunluluğu Getirilen Mesleklere İlişkin Tebliğ 25 Mayıs 2015 tarihli ve 29366 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girmiştir.

 

Bu kapsamda söz konusu tebliğ ekindeki listede belirtilen mesleklerde MYK Mesleki Yeterlilik Belgesi zorunlu hale getirilmiştir. İşbu Tebliğin yayım tarihinden itibaren on iki ay sonra MYK Mesleki Yeterlilik Belgesi olmayan kişiler bu mesleklerde çalıştırılamayacaktır.

 

Zorunluluk olmadığı alanlarda dahi, günümüzün iş hayatında bireylerin kendine bir kariyer sağlayabilmesi için bilgi, beceri ve deneyimlerini belgelemeleri istenmektedir.

 

Sertifikasyonlar, tanımı belirlenmiş bir bilgi ve beceri düzeyi için gerekli tecrübe/birikimi ölçüp değerlendiren belgeleme standartlarıdır. Yeterli niteliğe sahip olmadığı halde, 'ben yaparım' diyen ve ortaya koyduğu düşük ücret ya da maaş ile, yeterli niteliği bertaraf etmeye çalışan kişilerle, nitelikli işgücünü ayırt etmek için bu gereklidir.

 

 

6111 SAYILI TORBA KANUN KAPSAMINDAKİ MYK BELGE TEŞVİKLERİ

 

 6111 sayılı torba kanun kapsamında verilen teşviğe göre, ilgili koşulların karşılandığı durumda 5510 sayılı Kanunun 81. maddesinde sayılan ve 82. maddesi uyarınca belirlenen prime esas kazançları üzerinden hesaplanan sigorta primlerinin işveren hisselerine ait tutarı, işe alındıkları tarihten itibaren İşsizlik Sigortası Fonundan karşılanır.

 

Teşvik Süreleri

 

18 - 29 yaş arasındaki erkekler ile 18 yaşından büyük kadınlar Mesleki Yeterlilik Belgesine sahip ise 48 ay süreyle

Bu kişilerin Türkiye İş Kurumuna kayıtlı işsizler arasından işe alınmaları halinde ise ilave olarak 6 ay süreyle

Aynı zamanda belirtilen yaş kapsamında çalışmakta iken, ilgili maddenin yürürlüğe girdiği tarihten sonra mesleki yeterlilik belgesi alanlar için 12 ay süreyle teşvikten yararlanabilmektedirler.

 

 

KOSGEB TARAFINDAN VERİLEN BELGELENDİRME DESTEKLERİ

 

Çalışanına mesleki eğitim aldıran/MYK Mesleki Yeterlilik Belgesi almasını sağlayan KOBİ’lerin, bu faaliyetlere ilişkin maliyetleri desteklenecektir tedbiri kapsamında KOSGEB KOBİ çalışanlarına Mesleki Yeterlilik Belgesi aldırılmasında 2500TL’ye kadar destek vermektedir. Ulusal Mesleki Yeterlilik Sistemi

Ulusal Yeterlilik Sistemi, Ulusal ve uluslararası meslek standartlarını temel alarak teknik ve meslek standartlarının ve yeterliliklerin geliştirilmesi, uygulanması ve bunlara ilişkin akreditasyon, yetkilendirme, denetim, ölçme, değerlendirme ve belgelendirmeye ilişkin kural ve faaliyetlerdir.

 

Avrupa Birliği yeterlilik esaslarıyla uyumlu olarak Ulusal Yeterlilik Sistemini kurmak ve işletmek Mesleki Yeterlilik Kurumu(MYK)'nun görevidir.

 

UMYS'nin koordinasyonu MYK tarafından sağlanır, MYK sistemde izleme, değerlendirme, görevlendirme ve yetkilendirme görevlerini üstlenir.

 

Öncelikle iş dünyası ve diğer ilgili tarafların katılımıyla taslak meslek standartları geliştirilir. MYK sektör komitesine sunulan taslaklar yapılan inceleme ve değerlendirmenin ardından MYK Yönetim Kurulu onayıyla Resmi Gazete'de yayımlanır.

 

Ulusal Meslek Standartı (UMS); bir mesleğin başarı ile icra edilebilmesi için Mesleki Yeterlilik Kurumu tarafından kabul edilen gerekli bilgi, beceri, tavır ve tutumların neler olduğunu gösteren asgari normdur.

 

Ulusal Yeterlilik Sistemi, Ulusal ve uluslararası meslek standartlarını temel alarak teknik ve meslek standartlarının ve yeterliliklerin geliştirilmesi, uygulanması ve bunlara ilişkin akreditasyon, yetkilendirme, denetim, ölçme, değerlendirme ve belgelendirmeye ilişkin kural ve faaliyetlerdir.

 

Avrupa Birliği yeterlilik esaslarıyla uyumlu olarak Ulusal Yeterlilik Sistemini kurmak ve işletmek Mesleki Yeterlilik Kurumu(MYK)'nun görevidir.

 

UMYS'nin koordinasyonu MYK tarafından sağlanır, MYK sistemde izleme, değerlendirme, görevlendirme ve yetkilendirme görevlerini üstlenir.

 

Öncelikle iş dünyası ve diğer ilgili tarafların katılımıyla taslak meslek standartları geliştirilir. MYK sektör komitesine sunulan taslaklar yapılan inceleme ve değerlendirmenin ardından MYK Yönetim Kurulu onayıyla Resmi Gazete'de yayımlanır.

 

Ulusal Meslek Standartı (UMS); bir mesleğin başarı ile icra edilebilmesi için Mesleki Yeterlilik Kurumu tarafından kabul edilen gerekli bilgi, beceri, tavır ve tutumların neler olduğunu gösteren asgari normdur.

 

Ulusal Yeterlilik Çerçevesi (UYÇ);

Avrupa Birliği tarafından benimsenen yeterlilik esasları ile uyumlu olacak şekilde tasarlanan yeterlilik esaslarıdır.

 

Avrupa Yeterlilik Çerçevesi (AYÇ);

Avrupa'daki farklı ülkeler ve sistemler arasında yeterliliklerin daha anlaşılır ve açık olmasını sağlamak için bir karşılaştırma aracı gibi çalışan ve ülkelerin yeterlilik sistemlerinin birbirleriyle bağlantısını sağlayan referanstır.

 

AYÇ'nin temelini sekiz ana yeterlilik seviyesi oluşturmaktadır. Bu seviyeler en temel öğrenme seviyesinden (seviye 1) en üst düzey öğrenme seviyesine (seviye 8) kadar geniş bir alanı kapsamaktadır.

belgesi MYK BELGESİ-SINAVI Ne Kadar Süre İçerisinde Alınır?

 

 

Mesleki Yeterlilik Kimlik Kartı Örneği

 

 

Mesleki Yeterlilik Belgesinin Avantajları Nelerdir?

Mesleki yeterlilik belgesi,MYK BELGESİ-SINAVI MYK BELGESİ-SINAVI çalışan ve işveren için önemli avantajlara sahiptir. Çalışan bireyin icra ettiği meslek üzerindeki eksiklerini giderip bilgisini artırırken işveren içinde aranılan pozisyon için nitelikli ve belgeli istihdam sağlayabilmek adına avantajları bulunmaktadır. İşveren için bir katkısı daha bulunmaktadır. Yeterlilik belgesine sahip olan çalışanların sigorta primi işveren payı işsizlik sigortası fonundan karşılanmaktadır.

 

Ulusal mesleki yeterlilik sistemi ülkemizde son yıllarda uygulanmaya başlanmış ve iş dünyasında en çok aranan niteliklerden biri haline gelmiştir. Verimlilik ve rekabet gücünü artırmak adına nitelikli iş gücü oluşturmak MYK BELGESİ-SINAVI işsizliği azaltmak adına orta ve uzun vadede ülkemizdeki ekonominin güçlenmesine katkı sağlamaktadır. Bu doğrultuda sunulan hizmetlerin ve ürünlerin kalitesi artması ile yaşam ve kalite standartlarımızın yükseltmesine destek olmaktadır.

 

Mesleki yeterlilik belgesine sahip kişileri istihdam eden işverenler 48 aya kadar işveren prim desteğinden yararlanabilmektedir. 4477 sayılı kanunda yer alan bu maddenin geçerliliği Bakanlar Kurulu'nun 2015/8321 sayılı kararı ile 31.12.2020 tarihine kadar uzatılmıştır.

 

Mesleki yeterlilik belgesi,MYK BELGESİ-SINAVI MYK BELGESİ-SINAVI Türkak tarafından akredite edilen ve Mesleki Yeterlilik Kurumu tarafından yetkilendirilen Yetkilendirilmiş Belgelendirme Kuruluşları (YBK) tarafından verilmektedir. Her YBK yetkilendirildiği yeterlilik kapsamı dahilinde olan meslekler üzerinde sınavlar gerçekleştirerek başarılı olan adaylara Mesleki yeterlilik belgesi,MYK BELGESİ-SINAVI düzenler. Mesleki yeterlilik belgesi,MYK BELGESİ-SINAVI veren firmalar (kurumlar) diğer adıyla Yetkilendirilmiş Belgelendirme Kuruluşlarıdır.

Tehlikeli ve çok tehlikeli mesleklerde Bakanlıkça alınan kararlar doğrultusunda Mesleki yeterlilik belgesi,MYK BELGESİ-SINAVI zorunlu hale getirildi. Belge zorunluluğu gerektiren mesleklere ulaşmak için tıklayınız. Bu mesleklerde Mesleki yeterlilik belgesi,MYK BELGESİ-SINAVI olmayan kişilerin çalışması durumunda çalışma ve iş kurumu müdürlüğü tarafından işverene her bir çalışan için 500 TL idari para cezası uygulanacaktır. Zorunluluk gerektiren mesleklere ilişkin belge masraf karşılığı Bakanlar Kurulu tarafından belirlenen miktarı geçmemek üzere sınav ücreti İşsizlik Sigortası Kanununda belirtilen esaslar doğrultusunda İşsizlik Sigortası Fonundan karşılanmaktadır.

 

Hangi durumlarda belge şartı aranmaz?

 

3308 sayılı Mesleki Eğitim Kanununa göre ustalık belgesine sahip olanlar ile Millî Eğitim Bakanlığına bağlı mesleki ve teknik eğitim okullarından ve üniversitelerin mesleki ve teknik eğitim veren okul ve bölümlerinden mezun olup MYK BELGESİ-SINAVI diplomalarında veya ustalık belgelerinde belirtilen bölüm MYK BELGESİ-SINAVI alan ve dallarda çalıştırılanlar için Mesleki yeterlilik belgesi,MYK BELGESİ-SINAVI şartı aranmamaktadır. Mesleki Yeterlilik Belgesi

Mesleki Yeterlilik Belgesi Nedir,Veren kurumlar (firmalar), Zorunluluğu, Nereden alınır, Nasıl alınır, Sorgulama, MYK Sınav sonuçları, Mesleki yeterlilik sınavı soruları gibi birçok konuda bilgi vereceğiz.

 

Bazı tehlikeli işler veya meslekler, sizden mesleki yeterlilik belgesi talep etmektedir. MYK tarafından yetkilendirilmiş belgelendirme kuruluşları bulunmaktadır. Kalite güvencesi sağlanmış bir sistem aracılığıyla, tarafsız, güvenilir ve adil yapılan ölçme değerlendirme sonucunda kişiye verilmektedir.

 

Mesleki Yeterlilik Belgesi Nedir?

Belgelendirme kuruluşlarınca, ulusal yeterliliklerde tanımlanan esaslara göre uygulanan ölçme ve değerlendirme faaliyetlerinin sonunda başarılı olabilen bireylere verilmektedir. Kişinin, söz konusu yeterlilikte, bilgi, beceri ve yetkinliğe sahip olduğunu belirten resmi bir belgedir. Mesleki yeterlilik belgesinin bazı avantajları bulunmaktadır. Ulusal yeterlilik sistemi, işsizliğin azalması, ülkenin ekonomik durumu ve istihdamın artması için çeşitli katkılar sağlamaktadır. Nitelikli istihdamın artması da daha kaliteli ürün ve hizmet sunmayı sağlar.Böylece yaşam standartlarını yükseltir.

 

Bu belgenin bireyler ve aynı zamanda kurum için avantajları mevcuttur. Bireyler, bu belgeyi almaya hak kazandıklarında, ilgili iş yerine sahip oldukları, bilgi, beceri ve yetkinliği belirtebilirler. Ulusal Yeterlilikler yaygın öğrenmenin tanınmasına imkan vermektedir.. Böylece kişiler, iş açısından gelişimlerini, daha çeşitli yollarla sağlayabilmekte olup, aynı zamanda kariyer hareketliliğini desteklemiş olurlar.

 

İşverenler için avantajları ise, işverenler, aradıkları nitelikli iş gücüne daha kolay ve hızlı yoldan ulaşabilirler. İşin gerektirdiği becerilere sahip elemanlar ise iş gücünü artırmaktadır. Aynı zamanda zaman ve para kaybını engellemektedirler. İş gücü istihdamı yaygınlaştırıldığı sürece, tüketiciye sunulmuş olan ürünlerin kalitesi artar. Aynı zamanda hizmet kalitesinin de artmasını sağlar.

 

Mesleki Yeterlilik Belgesi Veren Kurumlar

Tehlikeli ve Çok Tehlikeli meslek gruplarında çalışan işçilere, yeterlilik belgesi MYK tarafından zorunlu hale getirilmiştir. MYK BELGESİ-SINAVI gibi bu belgeyi veren kurumlar (firmalar), aynı zamanda yetkilendirilmiş belgelendirme kuruluşları olarak da bilinmektedir. Bir kurumun bu belgeyi verebilmesi için, İlgili meslekte Türk Akreditasyon Kurumu tarafından akredite edilmiş olması gerekmektedir. Ayrıca, Mesleki Yeterlilik Kurumu tarafından, yetkili kuruluş olarak onaylanmış olması gerekmektedir.

 

Bu kuruluşlar, sadece yetki kapsamındaki mesleklerde sınav uygularlar ve belgelendirme yapabilirler. Pek çok işçinin ihtiyaç duyduğu bu belge, çeşitli kurumlar tarafından sağlanabilmektedir. Bu belge genellikle tehlikeli görev ve işler için istenmektedir.

 

İşçi önce yapmak istediği işi seçmelidir, ardından bu mesleğe dair yeterlilik belgesi veren kuruma başvurmalıdır. Daha sonra bir kursa katılır, sınava girer ve ölçme ve değerlendirmesi eşit, adil ve güvenilir şartlarda yapılır. Her meslek grubu için yeterlilik belgesi veren kurumlar başkadır. Bu çeşitli kurumlar için bizim firmamızı tercih edebilirsiniz. Firmamız oldukça adil ve tarafsız bir hizmet sunmaktadır. Tercih ettiğinize pişman olmayacaksınız.

 

Mesleki Yeterlilik Belgesi Zorunluluğu

İş Sağlığı Ve Güvenliği Kanunu ile bazı kanun hükmünde kararnamelerde değişiklik yapılması için bir kanun tasarısı, TBMM’ye sunulmuştur. Meclis bu tasarıyı onaylamıştır. Böylelikle, yeterlilik belgesinin zorunluluğu kesinleşmiştir. Bu kanun ile artık bazı tehlike arz eden mesleklerde, yeterlilik belgesi olmayan işçiler kabul edilmeyecektir. Bazı iş ve meslek grupları gerçekten zorunludur. Bu zorunluluk önemlidir ve gereklidir, çünkü bazı meslekler gerçekten belli bir beceri, bilgi ve uzmanlık gerektirir. Aksi takdirde işçi için, o işi yapmak oldukça büyük tehlikelere yol açabilmektedir. Bu sebepten dolayı, yeterlilik belgesinin zorunlu hale gelmesi, işçinin güvenliği ve sağlığı açısından büyük önem taşımaktadır.

 

Mesleki Yeterlilik Belgesi Zorunluluğu Getirilen Meslekler

 

Yeterlilik belgesi için Mesleki Yeterlilik Kurumu tarafından onaylanmış firmamıza başvuru yapmanız sizin açınızdan son derece güvenli, sorunsuz ve kolay olacaktır. İşçiler için son derece kaliteli eğitim vermekteyiz. İşçilerin memnuniyeti, ihtiyacı olan eğitime, bilgiye ve beceriye sahip olabilmesi bizler açısından çok önemlidir. Başvuru sitemimiz sizlere büyük kolaylık sağlamaktadır. Firmamıza başvurduktan sonra sizlere en kaliteli eğitimi vermekteyiz. Sizin de düzenli katılımınızla, eğitiminiz bitip, ölçme ve değerlendirmelerimizi başarılı bir şekilde sonuçlandırdıktan sonra, taşınabilir cüzdan şeklinde Mesleki Yeterlilik Kimlik Kartı düzenleriz.

 

Mesleki Yeterlilik Belgesi Nasıl Alınır?

Öncelikle, bireyin yeterlilik belgesi alacağı kurumu detaylı bir şekilde araştırması gerekmektedir. Belge almak istenen mesleğin, ulusal yeterliliğinin bulunması gerekmektedir. Aynı zamanda en önemlisi belge alınacak kurumun Mesleki Yeterlilik Kurumu tarafından yetkilendirilmiş bir belgelendirme kuruluşu olması gerekmektedir. İşçiler, Mesleki Yeterlilik Kurumu tarafından yetkilendirilmiş olan bu kuruluşları, Mesleki Yeterlilik Kurumu İnternet sitesi üzerinde, yetkilendirilmiş kuruluşlar modülünden arama yaparak bulabilirler.

 

Uygun kuruluş bulunduktan sonra ise, işçi bu kuruma yeterlilik belgesi edinmek için başvuruda bulunmalıdır. Başvurusu onaylandıktan sonra işçi belli bir eğitimden geçer, sınavlara alınır ve en sonunda değerlendirmesi yapılmaktadır. Daha sonra eğitimini uygun ve başarılı bir şekilde tamamlayan işçilere yeterlilik belgesi verilir. Bu belgeden hariç bir de Europass Sertifika Eki bulunmaktadır. Europass Sertifika Eki; Mesleki eğitim ve öğretim sertifikasıdır. Yeterlilik belgesine sahip olanlara verilmektedir.

 

AB ülkeleri ve Europass’ı tanıyan ülkelerde kullanılmaktadır. Yeterlilik belgesine ilişkin detaylı bilgiler yer almaktadır. Ülke dışındaki işverenler için çok daha kolay anlaşılmasını sağlar. Yeterlilik belgesinde bulunan yeterlilik kurumlarına ilişkin, ortak öğrenme çıktılarını içeren bir belgedir. Yeterlilik belgesi sahipleri bu belgeye İnternet üzerinden ücretsiz ulaşabilir. Bu belge uluslararası kanunlara göre düzenlenmiştir. Son olarak bu belge kişiye özel düzenlenmemektedir.

 

Mesleki Yeterlilik Belgesi Nereden Alınır?

Yeterlilik belgesi, yalnızca Mesleki Yeterlilik Kurumu tarafından yetkilendirilmiş belgelendirme kuruluşları tarafından verilebilir. Aynı zamanda ulusal mesleki yeterlilik sistemine uygun olması gerekmektedir. Mesleki yeterliliği belgelendirilmiş bir personel ile mesleki yeterliliği belgelendirilmemiş bir personel arasında oldukça büyük farklar bulunmaktadır.

 

İşverenlerin niteliklerine tam olarak uygun ve iş hayatınızı kolaylaştıracak, nitelikli bir belge ve özellikle güvenilir ve tarafsız bir kuruluş olarak bizi tercih etmelisiniz. Kurumumuz Mesleki Yeterlilik Kurumu tarafından yetkilendirilmiş bir belgelendirme kuruluşudur. Adaylarımız bizden oldukça memnundur, bununla birlikte başvurularınız çok kısa bir sürede onaylanır ve vakit kaybetmeden mesleki eğitiminize başlanabilir. Eğitimimiz de hızlı ve pratik olduğu gibi aynı zamanda sizler için kaliteli ve yeterlidir.

 

Fakat öncelikle hangi işte ve bu işte hangi pozisyonda çalışacağınızı bilmeliyiz. Bilindiği üzere, yeterlilik belgesi her meslek ve iş grubu için ayrı ayrı verilmektedir. Mesleki eğitiminiz de tabii ki yine yaptığınız işe göre olacaktır. Firmamıza başvuru işleminizi gerçekleştirirseniz, oldukça hızlı, pratik ve başarılı sonuçlar elde edeceksiniz. Bununla beraber iş hayatınızda da oldukça başarılı hedeflerinizi gerçekleştirebileceksiniz.

 

Mesleki Yeterlilik Belgesi Sorgulama

Mesleki Yeterlilik Kurumu tarafından yetkilendirilmiş belgelendirme kuruluşlarına başvurunuzu yaptıysanız ve başvurunuz onaylandıysa belli bir eğitime tabii tutuluyorsunuz. Bu eğitimden sonra sınava girip, gerekli ölçme ve değerlendirmeleriniz yapıldıysa yeterlilik belgesi sonuçlarını merakla beklemeye başlıyorsunuz. Belge açıklanma zamanı geldiğinde ise, Mesleki Yeterlilik Web Portalı veya E-Devlet’ten üzerinden belgenizin durumunu sorgulayabilirsiniz. Bu bölüm üzerindeki her türlü belgeye, sınava, soruşturmalara, sorulara yönelik işlemlerin irtibat noktası yalnızca Mesleki Yeterlilik Kurumu tarafından yetkilendirilmiş belgelendirme kuruluşlarıdır.

 

https://www.turkiye.gov.tr/myk-mesleki-yeterlilik-belgesi-dogrulama

 

Adayların Dikkatine,

MYK Mesleki Yeterlilik Belgesi almak için girilen sınavların sonuçları, belge basım ve teşvikten yararlanma durumları bu sayfadan sorgulanabilmektedir. Bu bölüm üzerindeki verilere ilişkin talepler, sınavlara ilişkin işlemler, sorgulamalar ve sorular için irtibat noktası ilgili sınavı yapan Yetkilendirilmiş Belgelendirme Kuruluşudur.

 

https://portal.myk.gov.tr/index.php?option=com_belgelendirme&view=belgelendirme_islemleri&layout=aday_bilgi_sorgu

 

MYK Mesleki Yeterlilik Belgesi Doğrulama

 

Bu hizmeti kullanarak, Mesleki Yeterlilik Kurumu’ndan alınan yeterlilik belgelerini doğrulayabilirsiniz.

 

https://www.turkiye.gov.tr/myk-mesleki-yeterlilik-belgesi-dogrulama

 

Sisteme ilişkin herhangi bir şikayetiniz bulunursa eğer, T.C Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi üzerinden veya kurumun Denetim Başkanlığı Dairesi’ne resmi yazı veya dilekçe gönderebilirsiniz. Bizim firmalarımızdan gönül rahatlığıyla bu belgeyi edinebilirsiniz. Şu ana kadar firmamızda mesleki eğitim alıp da yeterlilik belgesi alamayan neredeyse hiç yoktur. Bu sebeple bizi tercih etmelisiniz. Hiçbir işinizi aksatmayız, kaliteli ve güler yüzlü hizmetimiz sizleri oldukça tatmin edecektir. Eğitiminiz bitince kendinizi oldukça donanımlı ve sanki yeni bir hayata başlıyormuş gibi hissedeceksiniz.

 

Mesleki Yeterlilik Belgesi Sınav Sonuçları

Mesleki Yeterlilik Kurumu tarafından yetkilendirilmiş belgelendirme kuruluşlarından gerekli ve güvenli eğitim kursunu aldıktan sonra belli bir sınava tabii tutuluyorsunuz. Daha sonra bu sınav sonuçlarını öğrenmek için yine Mesleki Yeterlilik Kurumu Web Portalı ziyaret etmeniz gerekmektedir. Sizden talep edilen bilgilerinizi girerek hızlı ve kolay bir şekilde sınav sonuçlarınıza ulaşabilirsiniz.

 

Mesleki Yeterlilik Belgesi Sınav Sonuçları için tıklayınız.

 

Sonucunuz başarılı ise, Mesleki Yeterlilik Kurumu tarafından yetkilendirilmiş belgelendirme kuruluşundan yeterlilik belgenizi vakit kaybetmeden elde edebilirsiniz. Ama sınavınız iyi sonuçlanmadıysa ya eğitimini aldığınız kuruluşta bir sorun vardır. Mesleki Yeterlilik Kurumu tarafından yetkilendirilmiş bir belgelendirme kuruluşu değildir. Aynı zamanda, sizden de kaynaklı olabilir. Eğitime düzenli katılmadıysanız veya gereken şeyleri zamanında ve uygun bir şekilde yerine getiremediyseniz de sınav sonuçlarınız maalesef beklediğiniz gibi gelmeyebilir. Bu sebeple en güvenilir firma olarak bizi tercih etmeniz sizin yararınıza olacaktır. Hem boşuna zaman kaybetmezsiniz, hem de belgenize ve işinize çabuk bir şekilde kavuşabilirsiniz.

 

Güvenilir olmayan firmalara veya kaliteli eğitim vermeyen kuruluşlara göre iş hayatınıza çok önde başlarsınız.

 

Mesleki Yeterlilik Belgesi Hangi Meslekler

Yeterlilik belgesi zorunluluğu gerektiren meslekler 2018 yılında Resmi Gazetede yayınlanmıştır ve yürürlüğe girmiştir. Söz konusu olan bu mesleklerde, yeterlilik belgesi olmayanlar çalıştırılmayacaktır.

 

Mesleki Yeterlilik Belgesi Zorunluluğu Getirilen Meslekler

 

Bu meslekler ise şunlardır; Ahşap kalıpçı, alçı levha uygulayıcısı, alçı sıva uygulayıcısı, alüminyum kaynakçısı, asansör bakım ve onarımcısı, asansör montajcısı, baca kontrol personeli, bacacı, baca montaj personeli, betonarme demircisi, betoncu, boyama operatörü, çelik kaynakçısı, doğal gaz altyapı yapım kontrol personeli, doğal gaz çelik boru kaynakçısı, doğal gaz işletme bakım operatörü, duvarcı, elektrik dağıtımı operatörü, elektrik pano montajcısı, endüstriyel boru montajcısı, inşaat boyacısı, inşaat işçisi, iplik eğirme operatörü, iskele kurulum elemanı, kaynak operatörü, işletme elektrik bakımcısı, köprülü vinç operatörü, liman kuru yük operasyon elemanı, liman operasyon planlamacısı.

 

Bunların dışında makine bakımcı, makine montajcısı, metal kesimci, metal levha işleme tezgah işçisi, metal sac işlemeci, ön iplik operatörü, ön terbiye operatörü, otomotiv boya onarımcısı, otomotiv boyacısı, otomotiv elektrikçisi, otomotiv gövde onarımcısı, otomotiv kaportacısı, otomotiv montajcısı, otomotiv ön düzencisi, otomotiv saç ve gövde kaynakçısı, panel kalıpçı, plastik enjeksiyon üretim elemanı, plastik kaynakçısı, plastik profil üretim operatörü, plastik şişirme film üretim operatörü, röle görevlisi, seramik karo kaplamacısı, sıvacı, tornacı, tren makinisti, tünel kalıpçı, orman üretim işçisi, orman yetiştirme ve bakım işçisi, gibi oldukça hayati tehlike barındıran ve yapılması için gerçekten detaylı bir eğitimden geçilmesi gereken mesleklerdir. Bizim firmamızın dört dörtlük bir eğitimi sayesinde tüm zorlu işlerin altından kusursuz bir şekilde kalkabilirsiniz.

 

Mesleki Yeterlilik Kurumu (MYK)

 

Mesleki yeterlilik standartları günümüzdeki meslekler için oldukça gerekli ve önemli bir ölçüttür. Bu sebepten dolayı özellikle bazı mesleklerde bu yeterliliği barındırmak zorunludur. Türkiye’de özellikle personellerde yeterlilik çok aranan bir kriterdir. Fakat mesleki yeterlilik sitemini uygulayanlar çok azdır. Mesleki yeterlilik sisteminin temelinde mesleklerin tanımlanması ve belli başlı standartların, niteliklerin oluşturulması yer almaktadır.

 

Mesleki Yeterlilik Kurumu, Bazı kuruluşları belgelendirme için yetkilendirmiştir. Bu kuruluşların, Mesleki Yeterlilik Kurumunun meslek standartlarına uygun olarak personelleri yetiştirmesi gerekmektedir. Mesleki yeterlilik de işçilerin işlerini başarılı şekilde yerine getirmeleri açısından çok gerekli ve önemlidir. Yetkilendirilmiş kuruluşlar tarafından doğru şekilde alınan eğitim ile mesleki yeterlilik belgesi sorunsuz bir şekilde edinilebilir.

 Ağ Teknolojileri Elemanı Myk Belgesi İstanbul Mesleki Yeterlilik Belgesi

Ağ Teknolojileri Uzmanı Seviye  Myk Belgesi İstanbul Mesleki Yeterlilik Belgesi

Ağdacı Myk Belgesi İstanbul Mesleki Yeterlilik Belgesi

Ağır Vasıta Tecrübe Sürücüsü Myk Belgesi İstanbul Mesleki Yeterlilik Belgesi

Ahşap Kalıpçı Myk Belgesi İstanbul Mesleki Yeterlilik Belgesi

Ahşap Mobilya İmalatçısı Myk Belgesi İstanbul Mesleki Yeterlilik Belgesi

Alan Kılavuzu Myk Belgesi İstanbul Mesleki Yeterlilik Belgesi

Alçı Levha Uygulayıcısı Myk Belgesi İstanbul Mesleki Yeterlilik Belgesi

Alçı Sıva Uygulayıcısı Myk Belgesi İstanbul Mesleki Yeterlilik Belgesi

Alüminotermit Ray Kaynakçısı Myk Belgesi İstanbul Mesleki Yeterlilik Belgesi

Alüminyum Kaynakçısı Myk Belgesi İstanbul Mesleki Yeterlilik Belgesi

Anketör Myk Belgesi İstanbul Mesleki Yeterlilik Belgesi

Araç Yükleme Operatörü Myk Belgesi İstanbul Mesleki Yeterlilik Belgesi

Arama Kurtarma K9 Köpeği Eğitmeni Myk Belgesi İstanbul Mesleki Yeterlilik Belgesi

Arama Kurtarma Personeli Myk Belgesi İstanbul Mesleki Yeterlilik Belgesi

Arama Kurtarma Uzmanı Myk Belgesi İstanbul Mesleki Yeterlilik Belgesi

Armürlü Dokuma Kumaş Desen Hazırlama Elemanı Myk Belgesi İstanbul Mesleki Yeterlilik Belgesi

Armürlü Dokuma Kumaş Desinatörü Myk Belgesi İstanbul Mesleki Yeterlilik Belgesi

Asansör Bakım ve Onarımcısı Myk Belgesi İstanbul Mesleki Yeterlilik Belgesi

Asansör Montajcısı Myk Belgesi İstanbul Mesleki Yeterlilik Belgesi

Aşçı  Myk Belgesi İstanbul Mesleki Yeterlilik Belgesi

Atık Koordinatörü Myk Belgesi İstanbul Mesleki Yeterlilik Belgesi

Ayakçı Deri/Kürk Hazır Giyim Myk Belgesi İstanbul Mesleki Yeterlilik Belgesi

Ayakkabı İmalatçısı Myk Belgesi İstanbul Mesleki Yeterlilik Belgesi

Baca Yağlı Kanal Temizleme Personeli Myk Belgesi İstanbul Mesleki Yeterlilik Belgesi

Bacacı Myk Belgesi İstanbul Mesleki Yeterlilik Belgesi

Bar Görevlisi Myk Belgesi İstanbul Mesleki Yeterlilik Belgesi

Baskı Operatörü Myk Belgesi İstanbul Mesleki Yeterlilik Belgesi

Baskı Operatörü Myk Belgesi İstanbul Mesleki Yeterlilik Belgesi

Betonarme Demircisi Myk Belgesi İstanbul Mesleki Yeterlilik Belgesi

Betoncu Myk Belgesi İstanbul Mesleki Yeterlilik Belgesi

Bilgi İşlem Destek Elemanı Myk Belgesi İstanbul Mesleki Yeterlilik Belgesi

Bilgisayar Donanım Elemanı Myk Belgesi İstanbul Mesleki Yeterlilik Belgesi

Bitim İşlemleri Operatörü Myk Belgesi İstanbul Mesleki Yeterlilik Belgesi

Bitim İşlemleri Operatörü Myk Belgesi İstanbul Mesleki Yeterlilik Belgesi

Biyogaz Sistemleri Personeli Myk Belgesi İstanbul Mesleki Yeterlilik Belgesi

Bobinajcı Myk Belgesi İstanbul Mesleki Yeterlilik Belgesi

Bölgesel İnceltme Uygulayıcısı Myk Belgesi İstanbul Mesleki Yeterlilik Belgesi

Borverkçi Myk Belgesi İstanbul Mesleki Yeterlilik Belgesi

Boya Dolum Operatörü Myk Belgesi İstanbul Mesleki Yeterlilik Belgesi

Boya Renk Ayar Elemanı Myk Belgesi İstanbul Mesleki Yeterlilik Belgesi

Boya Üretim Operatörü Myk Belgesi İstanbul Mesleki Yeterlilik Belgesi

Boya Üretim Sorumlusu Myk Belgesi İstanbul Mesleki Yeterlilik Belgesi

Boyama Operatörü Myk Belgesi İstanbul Mesleki Yeterlilik Belgesi

Bozulabilir Döküm Kalıpçısı Myk Belgesi İstanbul Mesleki Yeterlilik Belgesi

Brodeci Myk Belgesi İstanbul Mesleki Yeterlilik Belgesi

BT Çözümleri Uzmanı Seviye  Myk Belgesi İstanbul Mesleki Yeterlilik Belgesi

BT Satış Elemanı Myk Belgesi İstanbul Mesleki Yeterlilik Belgesi

BT Satış Sorumlusu Myk Belgesi İstanbul Mesleki Yeterlilik Belgesi

Çağrı Merkezi Müşteri Temsilcisi Myk Belgesi İstanbul Mesleki Yeterlilik Belgesi

Çağrı Merkezi Takım Lideri Myk Belgesi İstanbul Mesleki Yeterlilik Belgesi

Çamaşırhane Görevlisi Myk Belgesi İstanbul Mesleki Yeterlilik Belgesi

Çelik Kaynakçısı Myk Belgesi İstanbul Mesleki Yeterlilik Belgesi

Çikolata Hamuru İşleme Operatörü Myk Belgesi İstanbul Mesleki Yeterlilik Belgesi

Çikolata ve Kakaolu Krema Hamuru Üretim Operatörü Myk Belgesi İstanbul Mesleki Yeterlilik Belgesi

Cilt Bakım Uygulayıcısı Myk Belgesi İstanbul Mesleki Yeterlilik Belgesi

Çimento Endüstrisi Üretim Elemanı Myk Belgesi İstanbul Mesleki Yeterlilik Belgesi

Çimento Endüstrisi Üretim Elemanı Myk Belgesi İstanbul Mesleki Yeterlilik Belgesi

Çimento Endüstrisi Üretim Elemanı Myk Belgesi İstanbul Mesleki Yeterlilik Belgesi

Çimento Endüstrisi Üretim Sorumlusu Myk Belgesi İstanbul Mesleki Yeterlilik Belgesi

Çimento Test Elemanı Myk Belgesi İstanbul Mesleki Yeterlilik Belgesi

Çimento Üretim Elemanı Myk Belgesi İstanbul Mesleki Yeterlilik Belgesi

CNC Programcısı Myk Belgesi İstanbul Mesleki Yeterlilik Belgesi

CNC Programcısı Myk Belgesi İstanbul Mesleki Yeterlilik Belgesi

Çocuk Giyim Modelisti Myk Belgesi İstanbul Mesleki Yeterlilik Belgesi

Coğrafi Bilgi Sistemleri Operatörü Myk Belgesi İstanbul Mesleki Yeterlilik Belgesi

Coğrafi Bilgi Sistemleri Operatörü Myk Belgesi İstanbul Mesleki Yeterlilik Belgesi

Coğrafi Bilgi Sistemleri Uzmanı Seviye  Myk Belgesi İstanbul Mesleki Yeterlilik Belgesi

Demiryolu Yol Kontrol Görevlisi Myk Belgesi İstanbul Mesleki Yeterlilik Belgesi

Demiryolu Yol Yapım Myk Belgesi İstanbul Mesleki Yeterlilik Belgesi Bakım ve Onarım Makinesi Operatörü Myk Belgesi İstanbul Mesleki Yeterlilik Belgesi

Demiryolu Yol Yapım Myk Belgesi İstanbul Mesleki Yeterlilik Belgesi Bakım ve Onarımcısı Myk Belgesi İstanbul Mesleki Yeterlilik Belgesi

Demiryolu Yol Yapım Myk Belgesi İstanbul Mesleki Yeterlilik Belgesi Bakım ve Onarımcısı Myk Belgesi İstanbul Mesleki Yeterlilik Belgesi

Demiryolu Yol Yapım Myk Belgesi İstanbul Mesleki Yeterlilik Belgesi Bakım ve Onarımcısı Seviye  Myk Belgesi İstanbul Mesleki Yeterlilik Belgesi

Deri İşlenti Operatörü Myk Belgesi İstanbul Mesleki Yeterlilik Belgesi

Direnç Kaynak Ayarcısı Myk Belgesi İstanbul Mesleki Yeterlilik Belgesi

Dış Ticaret Elemanı Myk Belgesi İstanbul Mesleki Yeterlilik Belgesi

Dış Ticaret Sorumlusu Myk Belgesi İstanbul Mesleki Yeterlilik Belgesi

Doğal Gaz Altyapı Yapım Kontrol Personeli Myk Belgesi İstanbul Mesleki Yeterlilik Belgesi

Doğal Gaz Çelik Boru Kaynakçısı Myk Belgesi İstanbul Mesleki Yeterlilik Belgesi

Doğal Gaz Isıtma ve Gaz Yakıcı Cihaz Servis Personeli Myk Belgesi İstanbul Mesleki Yeterlilik Belgesi

Doğal Gaz İşletme Bakım Operatörü Myk Belgesi İstanbul Mesleki Yeterlilik Belgesi

Doğal Gaz Polietilen Boru Kaynakçısı Myk Belgesi İstanbul Mesleki Yeterlilik Belgesi

Doğal Gaz Polietilen Boru Kaynakçısı Myk Belgesi İstanbul Mesleki Yeterlilik Belgesi

Döküm Modelcisi Myk Belgesi İstanbul Mesleki Yeterlilik Belgesi

Dökümcü Myk Belgesi İstanbul Mesleki Yeterlilik Belgesi

Dönerci Myk Belgesi İstanbul Mesleki Yeterlilik Belgesi

Dövme Uygulayıcısı Myk Belgesi İstanbul Mesleki Yeterlilik Belgesi

Dozer Operatörü Myk Belgesi İstanbul Mesleki Yeterlilik Belgesi

Duvarcı Myk Belgesi İstanbul Mesleki Yeterlilik Belgesi

E-Ticaret Kategori Sorumlusu Myk Belgesi İstanbul Mesleki Yeterlilik Belgesi

Ekskavatör Operatörü Myk Belgesi İstanbul Mesleki Yeterlilik Belgesi

El Nakışçısı Myk Belgesi İstanbul Mesleki Yeterlilik Belgesi

Elektrik Dağıtım Şebekesi Hat Bakım Görevlisi Myk Belgesi İstanbul Mesleki Yeterlilik Belgesi

Elektrik Dağıtım Şebekesi İşletme Bakım Görevlisi Myk Belgesi İstanbul Mesleki Yeterlilik Belgesi

Elektrik Dağıtım Şebekesi İşletme Bakım Görevlisi Myk Belgesi İstanbul Mesleki Yeterlilik Belgesi

Elektrik Dağıtım Şebekesi Kayıp-Kaçak ve Ölçü Kontrol Görevlisi Myk Belgesi İstanbul Mesleki Yeterlilik Belgesi

Elektrik Dağıtım Şebekesi Saha Koordinatörü Myk Belgesi İstanbul Mesleki Yeterlilik Belgesi

Elektrik Dağıtım Şebekesi Test Görevlisi Myk Belgesi İstanbul Mesleki Yeterlilik Belgesi

Elektrik Dağıtımı Scada Operatörü Myk Belgesi İstanbul Mesleki Yeterlilik Belgesi

Elektrik Pano Montajcısı Myk Belgesi İstanbul Mesleki Yeterlilik Belgesi

Elektrik Sayaç Sökme Takma Elemanı Myk Belgesi İstanbul Mesleki Yeterlilik Belgesi

Elektrik Tesisatçısı Myk Belgesi İstanbul Mesleki Yeterlilik Belgesi

Elektro-Mekanik Montaj İşçisi Myk Belgesi İstanbul Mesleki Yeterlilik Belgesi

Elektro-Mekanik Montaj İşçisi Myk Belgesi İstanbul Mesleki Yeterlilik Belgesi

Elektronik ve Elektrikli Ürünler Servisçisi Myk Belgesi İstanbul Mesleki Yeterlilik Belgesi

Endeks Okuma Görevlisi Myk Belgesi İstanbul Mesleki Yeterlilik Belgesi

Endüstriyel Ambalaj Yeniden Kullanıma Hazırlama İşçisi Myk Belgesi İstanbul Mesleki Yeterlilik Belgesi

Endüstriyel Boru Montajcısı Myk Belgesi İstanbul Mesleki Yeterlilik Belgesi

Endüstriyel Fırın İşçisi Myk Belgesi İstanbul Mesleki Yeterlilik Belgesi

Endüstriyel Fırın İşçisi Myk Belgesi İstanbul Mesleki Yeterlilik Belgesi

Endüstriyel Taşımacı Myk Belgesi İstanbul Mesleki Yeterlilik Belgesi

Erkek Giyim Modelisti Myk Belgesi İstanbul Mesleki Yeterlilik Belgesi

Fermente Ürün Üretim Operatörü Myk Belgesi İstanbul Mesleki Yeterlilik Belgesi

Fotovoltaik Güç Sistemleri Personeli Myk Belgesi İstanbul Mesleki Yeterlilik Belgesi

Fotovoltaik Güç Sistemleri Personeli Myk Belgesi İstanbul Mesleki Yeterlilik Belgesi

Fotovoltaik Güç Sistemleri Personeli Myk Belgesi İstanbul Mesleki Yeterlilik Belgesi

Frezeci Myk Belgesi İstanbul Mesleki Yeterlilik Belgesi

Genel Alan Sorumlusu Myk Belgesi İstanbul Mesleki Yeterlilik Belgesi

Görme Engelliler  Myk Belgesi İstanbul Mesleki Yeterlilik Belgesi

Görüntü ve Ses Sistemleri Elemanı Myk Belgesi İstanbul Mesleki Yeterlilik Belgesi

Greyder Operatörü Myk Belgesi İstanbul Mesleki Yeterlilik Belgesi

Güneş-Isıl Sistem Personeli Myk Belgesi İstanbul Mesleki Yeterlilik Belgesi

Güneş-Isıl Sistem Personeli Myk Belgesi İstanbul Mesleki Yeterlilik Belgesi

Güneş-Isıl Sistem Personeli Myk Belgesi İstanbul Mesleki Yeterlilik Belgesi

Güzellik Uzmanı Myk Belgesi İstanbul Mesleki Yeterlilik Belgesi

Haddeci Myk Belgesi İstanbul Mesleki Yeterlilik Belgesi

Harita Kadastrocu Myk Belgesi İstanbul Mesleki Yeterlilik Belgesi

Harita Kadastrocu Myk Belgesi İstanbul Mesleki Yeterlilik Belgesi

Hidrolik - Pnömatikçi Myk Belgesi İstanbul Mesleki Yeterlilik Belgesi

Hidrolik - Pnömatikçi Myk Belgesi İstanbul Mesleki Yeterlilik Belgesi

Hurda Hazırlama ve Takip İşçisi Myk Belgesi İstanbul Mesleki Yeterlilik Belgesi

İç Giyim Modelisti Myk Belgesi İstanbul Mesleki Yeterlilik Belgesi

İnşaat Boyacısı Myk Belgesi İstanbul Mesleki Yeterlilik Belgesi

İnşaat İşçisi Myk Belgesi İstanbul Mesleki Yeterlilik Belgesi

İplik Bitim İşleri Operatörü Myk Belgesi İstanbul Mesleki Yeterlilik Belgesi

İplik Eğirme Operatörü Myk Belgesi İstanbul Mesleki Yeterlilik Belgesi

İplik Operatörü Myk Belgesi İstanbul Mesleki Yeterlilik Belgesi

İş Sağlığı ve Güvenliği Elemanı İnşaat Myk Belgesi İstanbul Mesleki Yeterlilik Belgesi

İş ve Meslek Danışmanı Seviye  Myk Belgesi İstanbul Mesleki Yeterlilik Belgesi

İşaretçi Myk Belgesi İstanbul Mesleki Yeterlilik Belgesi

Isı Yalıtımcı Myk Belgesi İstanbul Mesleki Yeterlilik Belgesi

Isıl İşlem İşçisi Myk Belgesi İstanbul Mesleki Yeterlilik Belgesi

Isıl İşlem İşçisi Myk Belgesi İstanbul Mesleki Yeterlilik Belgesi

Isıtma Ve Doğalgaz İç Tesisat Yapım Personeli Myk Belgesi İstanbul Mesleki Yeterlilik Belgesi

İskele Kurulum Elemanı Myk Belgesi İstanbul Mesleki Yeterlilik Belgesi

İşletme Elektrik Bakımcısı Myk Belgesi İstanbul Mesleki Yeterlilik Belgesi

İşletme Elektronik Bakımcısı Myk Belgesi İstanbul Mesleki Yeterlilik Belgesi

İstasyon Trafik İşletmeni Myk Belgesi İstanbul Mesleki Yeterlilik Belgesi

İzabeci Myk Belgesi İstanbul Mesleki Yeterlilik Belgesi

Jakarlı Dokuma Kumaş Desen Hazırlama Elemanı Myk Belgesi İstanbul Mesleki Yeterlilik Belgesi

Jakarlı Dokuma Kumaş Desinatörü Myk Belgesi İstanbul Mesleki Yeterlilik Belgesi

Kadın Giyim Modelisti Myk Belgesi İstanbul Mesleki Yeterlilik Belgesi

Kahve Bar Görevlisi Barista Myk Belgesi İstanbul Mesleki Yeterlilik Belgesi

Kalıp ve Takım-Aparat İşçisi Myk Belgesi İstanbul Mesleki Yeterlilik Belgesi

Kamyon Şoförü

Kapı/Kantar Görevlisi Myk Belgesi İstanbul Mesleki Yeterlilik Belgesi

Kapitoneci Myk Belgesi İstanbul Mesleki Yeterlilik Belgesi

Kapitoneci Myk Belgesi İstanbul Mesleki Yeterlilik Belgesi

Kartonpiyer Uygulayıcısı Myk Belgesi İstanbul Mesleki Yeterlilik Belgesi

Kasiyer Myk Belgesi İstanbul Mesleki Yeterlilik Belgesi

Kat Hizmetleri Sorumlusu Myk Belgesi İstanbul Mesleki Yeterlilik Belgesi

Kat Hizmetleri Sorumlusu Myk Belgesi İstanbul Mesleki Yeterlilik Belgesi

Kat Sorumlusu Myk Belgesi İstanbul Mesleki Yeterlilik Belgesi

Kaynak Operatörü Myk Belgesi İstanbul Mesleki Yeterlilik Belgesi

Kazıcı Yükleyici Beko Loder Myk Belgesi İstanbul Mesleki Yeterlilik Belgesi

Kebapçı Myk Belgesi İstanbul Mesleki Yeterlilik Belgesi

Kent İçi Raylı Sistemler Katener Bakım Elemanı Myk Belgesi İstanbul Mesleki Yeterlilik Belgesi

Kent İçi Raylı Sistemler Trafik Kontrolörü Myk Belgesi İstanbul Mesleki Yeterlilik Belgesi

Kent İçi Raylı Sistemler Tren Sürücüsü Myk Belgesi İstanbul Mesleki Yeterlilik Belgesi

Kesimci Ayakkabı Myk Belgesi İstanbul Mesleki Yeterlilik Belgesi

Kesimci Deri/Kürk Hazır Giyim Myk Belgesi İstanbul Mesleki Yeterlilik Belgesi

Kesimci Saraciye Myk Belgesi İstanbul Mesleki Yeterlilik Belgesi

Kimya Laboratuvarı Analisti Myk Belgesi İstanbul Mesleki Yeterlilik Belgesi

Kimya Laboratuvarı Sorumlusu Myk Belgesi İstanbul Mesleki Yeterlilik Belgesi

Kırma Eleme Tesis Operatörü Myk Belgesi İstanbul Mesleki Yeterlilik Belgesi

Kırma Eleme Tesis Sorumlusu Myk Belgesi İstanbul Mesleki Yeterlilik Belgesi

Kırma Eleme ve Öğütme Tesis Sorumlusu Myk Belgesi İstanbul Mesleki Yeterlilik Belgesi

KOBİ Danışmanı Seviye  Myk Belgesi İstanbul Mesleki Yeterlilik Belgesi

Koç Seviye  Myk Belgesi İstanbul Mesleki Yeterlilik Belgesi

Kokil Kalıcı Döküm Kalıpçısı Myk Belgesi İstanbul Mesleki Yeterlilik Belgesi

Kompleci Dokuma Hazır Giyim Myk Belgesi İstanbul Mesleki Yeterlilik Belgesi

Kompleci Yuvarlak Örme Hazır Giyim Myk Belgesi İstanbul Mesleki Yeterlilik Belgesi

Kondüktör Myk Belgesi İstanbul Mesleki Yeterlilik Belgesi

Köprülü Vinç Operatörü Myk Belgesi İstanbul Mesleki Yeterlilik Belgesi

Kozmetik Ürünler Tanıtım ve Uygulama Elemanı Myk Belgesi İstanbul Mesleki Yeterlilik Belgesi

Kuaför Myk Belgesi İstanbul Mesleki Yeterlilik Belgesi

Kurgu Yönetmeni Seviye  Myk Belgesi İstanbul Mesleki Yeterlilik Belgesi

Kurtarma Dalgıcı Myk Belgesi İstanbul Mesleki Yeterlilik Belgesi

Liman Forklift Operatörü Myk Belgesi İstanbul Mesleki Yeterlilik Belgesi

Liman Kuru Yük Operasyon Elemanı Puantör Myk Belgesi İstanbul Mesleki Yeterlilik Belgesi

Liman Operasyon Planlamacısı Myk Belgesi İstanbul Mesleki Yeterlilik Belgesi

Liman Pompa ve Tank Saha Operatörü Myk Belgesi İstanbul Mesleki Yeterlilik Belgesi

Liman RTG Operatörü Myk Belgesi İstanbul Mesleki Yeterlilik Belgesi

Liman Saha İstif Makineleri Operatörü CRS ve ECS Myk Belgesi İstanbul Mesleki Yeterlilik Belgesi

Liman SSG Operatörü Myk Belgesi İstanbul Mesleki Yeterlilik Belgesi

Lojistik Operasyon Sorumlusu Myk Belgesi İstanbul Mesleki Yeterlilik Belgesi

Lojistik Operasyon Yöneticisi Seviye  Myk Belgesi İstanbul Mesleki Yeterlilik Belgesi

Maçacı Myk Belgesi İstanbul Mesleki Yeterlilik Belgesi

Mağaza Satış Alanı Geliştirme ve Yerleştirme Sorumlusu Myk Belgesi İstanbul Mesleki Yeterlilik Belgesi

Makine Bakımcı Myk Belgesi İstanbul Mesleki Yeterlilik Belgesi

 Myk Belgesi İstanbul Mesleki Yeterlilik Belgesi

Makine Montajcısı Myk Belgesi İstanbul Mesleki Yeterlilik Belgesi

Makine Nakışçısı Seviye Makine Nakışçısı Myk Belgesi İstanbul Mesleki Yeterlilik Belgesi

Makine Ressamı Myk Belgesi İstanbul Mesleki Yeterlilik Belgesi

Makine Ressamı Myk Belgesi İstanbul Mesleki Yeterlilik Belgesi

Makyaj Uygulayıcısı Myk Belgesi İstanbul Mesleki Yeterlilik Belgesi

Makyaj Uzmanı Myk Belgesi İstanbul Mesleki Yeterlilik Belgesi

Manikürist Myk Belgesi İstanbul Mesleki Yeterlilik Belgesi

Masaj Uygulayıcısı Myk Belgesi İstanbul Mesleki Yeterlilik Belgesi

Matkap Tezgâh İşçisi Myk Belgesi İstanbul Mesleki Yeterlilik Belgesi

Mekatronik Sistem Operatörü Myk Belgesi İstanbul Mesleki Yeterlilik Belgesi

Merkezi Kumanda Operatörü Fırın Myk Belgesi İstanbul Mesleki Yeterlilik Belgesi

Merkezi Kumanda Operatörü Çimento)

Mermer-Doğaltaş İmalat Elemanı

Mermer-Doğaltaş Ocakçısı

Mermer-Doğaltaş Ocakçısı Myk Belgesi İstanbul Mesleki Yeterlilik Belgesi

Metal Doğramacı Myk Belgesi İstanbul Mesleki Yeterlilik Belgesi

Metal İşleri Seri Üretim Tezgâh İşçisi Myk Belgesi İstanbul Mesleki Yeterlilik Belgesi

Metal Kesim Operatörü Myk Belgesi İstanbul Mesleki Yeterlilik Belgesi

Metal Kesimci Myk Belgesi İstanbul Mesleki Yeterlilik Belgesi

Metal Levha İşleme Tezgâh İşçisi Myk Belgesi İstanbul Mesleki Yeterlilik Belgesi

Metal Levha İşleme Tezgâh Operatörü Myk Belgesi İstanbul Mesleki Yeterlilik Belgesi

Metal Sac İşlemeci Myk Belgesi İstanbul Mesleki Yeterlilik Belgesi

Minibüs Şoförü

Mobil Vinç Operatörü MHC Myk Belgesi İstanbul Mesleki Yeterlilik Belgesi Sahil Myk Belgesi İstanbul Mesleki Yeterlilik Belgesi Gemi Vinci Myk Belgesi İstanbul Mesleki Yeterlilik Belgesi

Mobil Vinç Operatörü Myk Belgesi İstanbul Mesleki Yeterlilik Belgesi

Mobilya Döşemecisi

Model Makineci Deri/Kürk Hazır Giyim Myk Belgesi İstanbul Mesleki Yeterlilik Belgesi

Model Makineci Yuvarlak Örme Hazır Giyim Myk Belgesi İstanbul Mesleki Yeterlilik Belgesi

Modelist Myk Belgesi İstanbul Mesleki Yeterlilik Belgesi

Motor Testçisi Myk Belgesi İstanbul Mesleki Yeterlilik Belgesi

Motorlu Kara Taşıtları Alım Satım Danışman Myk Belgesi İstanbul Mesleki Yeterlilik Belgesi

Motorlu Kara Taşıtları Alım Satım Sorumlusu Myk Belgesi İstanbul Mesleki Yeterlilik Belgesi

Motosiklet Bakım Onarımcısı Myk Belgesi İstanbul Mesleki Yeterlilik Belgesi

NC/CNC Takım Tezgâhları Elektrik/Elektronik Servis Görevlisi Myk Belgesi İstanbul Mesleki Yeterlilik Belgesi

NC/CNC Takım Tezgâhları Mekanik Servis Görevlisi Myk Belgesi İstanbul Mesleki Yeterlilik Belgesi

NC/CNC Takım Tezgâhları Uygulama ve Servis Görevlisi Myk Belgesi İstanbul Mesleki Yeterlilik Belgesi

NC/CNC Tezgah İşçisi Myk Belgesi İstanbul Mesleki Yeterlilik Belgesi

NC/CNC Tezgâh Myk Belgesi İstanbul Mesleki Yeterlilik Belgesi

Oda Temizleme Görevlisi Myk Belgesi İstanbul Mesleki Yeterlilik Belgesi

Odun Dışı Ürün Toplayıcısı  Myk Belgesi İstanbul Mesleki Yeterlilik Belgesi

Odun Dışı Ürün Toplayıcısı Myk Belgesi İstanbul Mesleki Yeterlilik Belgesi

Ofset Baskı Birim Sorumlusu Myk Belgesi İstanbul Mesleki Yeterlilik Belgesi

Ofset Baskı Öncesi Birim Sorumlusu Myk Belgesi İstanbul Mesleki Yeterlilik Belgesi

Öğütme Değirmen Operatörü Myk Belgesi İstanbul Mesleki Yeterlilik Belgesi

Ön Büro Yöneticisi Myk Belgesi İstanbul Mesleki Yeterlilik Belgesi

Ön Terbiye Operatörü Myk Belgesi İstanbul Mesleki Yeterlilik Belgesi

Ön Terbiye Operatörü Myk Belgesi İstanbul Mesleki Yeterlilik Belgesi

Orman Üretim İşçisi Myk Belgesi İstanbul Mesleki Yeterlilik Belgesi

Orman Yetiştirme ve Bakım İşçisi Myk Belgesi İstanbul Mesleki Yeterlilik Belgesi

Otomotiv Boya Onarımcısı Myk Belgesi İstanbul Mesleki Yeterlilik Belgesi

Otomotiv Boyacısı Myk Belgesi İstanbul Mesleki Yeterlilik Belgesi

Otomotiv Elektrikçisi Myk Belgesi İstanbul Mesleki Yeterlilik Belgesi

Otomotiv Elektromekanikçisi Myk Belgesi İstanbul Mesleki Yeterlilik Belgesi

Otomotiv Gövde Onarımcısı Myk Belgesi İstanbul Mesleki Yeterlilik Belgesi

Otomotiv Gövde ve Boya Onarımcısı Myk Belgesi İstanbul Mesleki Yeterlilik Belgesi

Otomotiv Kaportacısı Myk Belgesi İstanbul Mesleki Yeterlilik Belgesi

Otomotiv Kontrol Myk Belgesi İstanbul Mesleki Yeterlilik Belgesi Test ve Ayar İşçisi Myk Belgesi İstanbul Mesleki Yeterlilik Belgesi

Otomotiv Mekanikçisi Myk Belgesi İstanbul Mesleki Yeterlilik Belgesi

Otomotiv Montajcısı Myk Belgesi İstanbul Mesleki Yeterlilik Belgesi

Otomotiv Ön Düzen ve Balansçısı Myk Belgesi İstanbul Mesleki Yeterlilik Belgesi

Otomotiv Prototipçisi Myk Belgesi İstanbul Mesleki Yeterlilik Belgesi

Otomotiv Sac Şekillendirmecisi Myk Belgesi İstanbul Mesleki Yeterlilik Belgesi

Otomotiv Sac ve Gövde Kaynakçısı Myk Belgesi İstanbul Mesleki Yeterlilik Belgesi

Panel Kalıpçı Myk Belgesi İstanbul Mesleki Yeterlilik Belgesi

Pastacı Myk Belgesi İstanbul Mesleki Yeterlilik Belgesi

Pazarlama Sorumlusu Myk Belgesi İstanbul Mesleki Yeterlilik Belgesi

Pazarlama Yöneticisi Myk Belgesi İstanbul Mesleki Yeterlilik Belgesi

Pideci Myk Belgesi İstanbul Mesleki Yeterlilik Belgesi

Plastik Enjeksiyon


Etiketler : Mesleki Yeterlilik Belgesi , Mesleki Yeterlilik , Myk Belge Sorgulama , Mesleki Yeterlilik Belgesi Sorgulama , Yeterlilik Belgesi Sorgulama , Ustalık Belgesi , Ustalık Belgesi Alma , Ustalık Belgesi Nasıl Alınır ? , Mesleki Yeterlilik Belgesi Veren Kurumlar , Mesleki Yeterlilik Belgesi Veren Firmalar , Mesleki Yeterlilik Belgesi Firmaları , Myk Firmaları , Myk Belgesi Sorgulama , Myk Belgesi Nasıl Alınır , Myk Belgesi Sorgulama , Myk Belgesi , Myk Belgesi Ücretleri , Myk Belgesi Fiyatları , Myk Sorgulama , Myk Belgelendirme , Myk Belgelendirme Fiyatları , Myk Belge Fiyatları , Myk Belge , Myk Sınav Soruları , Myk Ulusal Yeterlilik , Myk Belgesi Sınav Soruları , mesleki yeterlilik belgesi sınav soruları ,
Hizmetlerimiz
Belgelendirme