Arıcılık Eğitimi

Arıcılık eğitimi ile şunları öğreneceksiniz:

 • Arı çeşitleri
 • Arı bakımı nedir ve nasıl olmalıdır?
 • Arının ekosistemdeki yeri nedir?
 • Arıcılık nedir?
 • Kraliçe ve oğul arının farkları nelerdir?
 • Arı kovanı nasıl hazırlanır?
 • Arı kovanı bakımı
 • Arı ürünleri 
 • Arı ürünlerinin hasadı
 • Arıcılıkta kullanılan araç gereçler nelerdir?

Arıcılık Eğitimi Nedir?

Arıcılık Eğitimi, dünyamız ve ekosistemimizin yapı taşlarından olan arıların yaşamını ve bal yapmasını inceleyen bir eğitimdir. Arıların ekosistemimiz üzerinde bağlayıcı bir etkileri bulunmaktadır. Arılar çiçeklerden nektar toplayarak onları midelerinde bulunan enzimle bir araya getirerek bal yapmaktadırlar. Arıcılık eğitiminde, arı nedir?, arı çeşitleri nelerdir?, arının önemi nedir?, arı üretimi, arı bakımı nasıl olmalıdır?,  arıların fizyolojik yapısı, arıcılık nedir?, temel arıcılık prensipleri, arı kovanı nedir?, arı kovanı bakımı nasıl olmalıdır?, arı ürünleri nelerdir?, arı ürünlerinin üretimi, arı ürünlerinin hasadı, arıcılığın önemi nedir?, arıcılık yapılabilecek alanlar gibi birçok soruya yanıt verirken aynı zamanda çeşitli modül ve uygulamalarla uzman eğitmenler tarafından verilen bir eğitimdir.

Arıcılık Eğitimi’ne Kimler Katılabilir? 

Arıcılık Eğitimi’ne dileyen herkesin katılım sağlaması mümkündür. Ancak özellikle şu alanlarda çalışan kişilerin bu eğitimi alması çok daha etkili olacaktır:

 • Arıcılıkla ilgilenen fakat modern arıcılık tekniklerini öğrenmek isteyenler 
 • Arıcılıkla ilgili kariyer hedefi olanlar

Arıcılık Eğitimi’ne Katılım Sağlamak İçin Nelere Gereksinim Duyulur?

Arıcılık Eğitim’i online sürdürülecek bir eğitim olduğu için gereksinim duyulan belli başlı şeyler bulunur. Bunları şu şekilde listeleyebiliriz:

 • Eğitime katılım sağlamak için elektronik cihaz (Bilgisayar, tablet veya akıllı telefon),
 • İlgili teknolojik aletleri kullanma becerisi,
 • Aktif bir internet bağlantısı. 

Arıcılık Eğitimi İçeriği  

Bu eğitimdeki içerik planlamamız şu şekildedir:

Arıcılığa başlamadan önce gerekli araştırmaları yapıp, bu konu ile ilgili temel teorik bilgileri öğrenmek gerekir. Birçok kaynaktan konvansiyonel arıcılığın yanı sıra, organik ekolojik arıcılık gibi kavramları öğrenmek ve değerlendirmek de önemlidir. Her şeyden önce, mutlaka çok özel bir canlı olan arıya dair bilgileri öğrenmeniz gerekir. Koloni fertlerini, koloninin yaşam düzeni ve arıcılığı ilgilendiren diğer konularda bilgi sahibi olmanız için hazırlanmış eğitim programıdır. Arıcılığa başlamanın pratik olarak üç farklı yolu var. Bunlardan biri, satın aldığınız boş bir kovana oğul koydurmak, arazinizde ya da evinizde veya ormanda bulduğumuz sahipsiz bir oğul yakalayarak ya da arılı bir kovanı satın alarak başlayabilirsiniz.

Halk arasında bir inanışa göre, eğer bir koloni sizin evinize gelmişse onu sahiplenmenin ve ona iyi bakmanız şart demektir. Eğer bu konuda hiç deneyiminiz yoksa, en iyi başlama yöntemi, arısı güçlü, kaliteli bir koloniyi tanıdığınız ve güvendiğiniz bir arıcıdan alarak başlamaktır. Arının da bir canlı olduğunu düşünerek ve başarısızlık riskini göze alarak arıcılığa en fazla 3 kovanla başlanması tavsiye edilir, zaman içerisinde tekniklerini öğrendikten ve size göre en etik arıcılık yöntemlerine karar verdikten sonra kovan sayınızı zamanla çoğaltabilirsiniz. Arı kovanının açılması ve çerçevelerin kontrol edilme yöntemleri çok önemlidir. Bir çerçeveye baktığınızda, hangi hücrenin yavru, hangisinin bal, hangisinin polen içerdiğini anlayabilmelisiniz. Dişi arı, erkek arı ve ana arıyı ilk bakışta tanıyabilme becerisini kazanmak için fotoğraflardan alıştırma yapabilirsiniz.

Arıcılık Eğitimi Dersleri Hangi Yöntemlerle Verilmektedir?

Arıcılık Eğitimi, Gelişim Akademi tarafından online videolu eğitim yöntemi ile gerçekleştirilmektedir. Alanında uzman eğitmenlerimizin en güncel bilgilere dayanarak hazırlamış olduğu eğitim içeriklerimiz sizlere videolu eğitimlerle sunulmaktadır. Eğitime kayıt yaptıran katılımcıların eğitim içeriklerine erişim sağlaması mümkün olmaktadır.  

Arıcılık Eğitimi Ders Kaynakları Nelerdir?

Arıcılık Eğitimi için ilgili kaynaklar eğitim videolarımızdır. Uzman eğitmenimiz tarafından verilmekte olan eğitim içeriğimiz alana dair yetkinlik kazanmanızda yeterli faydayı sağlayacaktır. Eğitim içeriklerimiz online olarak katılım sağlanabilen ve aktif bir ağ bağlantısı ile izlenmeye uyumlu olan videolardan oluşmaktadır. Eğitime kayıt yaptıran katılımcılarımızın diledikleri vakitte eğitim içeriklerine girip eğitimlerini tamamladıktan sonra e-devlet görünürlüğü bulunan sertifikalarını talep etmeleri mümkündür. Durmayın siz de eğitimimizi alın ve e-devlet onaylı sertifikalarınızın sahibi olun!

Arıcılık Eğitimi Ne Kadar Sürer?

Arıcılık Eğitimi, eğitimi alan katılımcılarımızın öğrenme ve eğitimi tamamlama hızına bağlı olarak değişiklik gösterebilir. Bu eğitim için planlamış olan eğitim saati 72 saat olarak planlanmıştır. 

Arıcılık Sertifikası Nasıl Alınır?  

Arıcılık Eğitimi sonunda sertifika talebinde bulunabilmek için öncelikle eğitime kaydolup eksiksiz bir şekilde bütün eğitim videolarını tamamlamanız beklenir. Eğitimi tamamladıktan sonra ise bitirme sınavına girmeniz gerekmektedir. Bitirme sınavı için belirlenmiş başarı yüzdesini geçmeniz hâlinde sertifika talebinde bulunabilirsiniz. 

Gelişim Akademi katılımcılarına ömür boyu geçerli ve E-devlet görünürlüğü bulunan nitelikli sertifikalar sunmaktadır. Siz de online eğitimlerle sertifika sahibi olmak istiyorsanız, durmayın ve eğitim programımıza siz de katılın!

Arıcılık Sertifikası Ne İşe Yarar?

Arıcılık, binlerce yıldır insanlığın sürdürdüğü önemli bir meslektir. Arılar, bal, polen, propolis, arı sütü gibi değerli ürünler üretir. Ayrıca, arıcılık, doğal çevrenin korunmasında da önemli bir rol oynar.

Arıcılık sertifikası, arıcılık konusunda gerekli bilgi ve becerileri edinmiş kişilere verilen bir belgedir. Bu belge, arıcılık sektöründe çalışmak isteyen kişiler için önemli bir avantaj sağlar.

Arıcılık Sertifikası Nereden Alınır?

Arıcılık sertifikası almak için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz:

 1. Gelişim Akademi web sitesinden, arıcılık eğitimini araştırın.
 2. Detaylı bilgi almak için Gelişim Akademi eğitim danışmanlarıyla iletişime geçin.
 3. Eğitime katılın ve sınava girin.
 4. Sınavda başarılı olmanız durumunda, Gelişim Akademi tarafından düzenlenen Üniversite Onaylı Arıcılık Sertifikasını alın.
Gelişim Akademi - Online Eğitim

Arıcılık Eğitimi ile Kazanımlarınız Nelerdir?

Bu eğitimi aldıktan sonra;

 • Arıların fizyolojik yapısı hakkında detaylı bilgi
 • Arı kovanı bakımı
 • Arı üretimi nasıl olmalıdır
 • Arı ürünleri nelerdir
 • Arı ürünlerinin üretimi
 • Arı ürünlerinin hasadı
 • Arı kovanı bakımı nasıl yapılmalıdır
 • Arıcılığın temel prensipleri
 • Arıcılıkta kullanılan temel araç gereçler

Arıcılık Eğitimi’nde Farkımız Nedir?

Gelişim Akademi olarak Arıcılık Eğitimi’ndeki farkımız şunlardır:

 • En güncel bilgilerle hazırlanmış içeriğimiz sayesinde alana dair yetkinlik kazanmanızı sağlıyoruz.
 • Alanında uzman eğitmenimiz ile ders içeriklerimizi hazırlıyoruz. 
 • 7/24 eğitim içeriklerine ulaşım imkanı sunuyoruz.
 • E-devlet görünürlüğü bulunan sertifikalarınızla alandaki yetkinliğinizi kanıtlamanıza katkı sağlıyoruz!

Arıcılık Eğitimi Sınavı  

Eğitim içeriklerine uyumlu bir şekilde oluşturulan sınav sorularımızla katılımcılarımıza 5 adet sınav hakkı tanımlıyoruz. Bu 5 hakta 50 puan ve üzeri alan katılımcılarımızın sertifika talebinde bulunması mümkün oluyor. Talep edilen ömür boyu geçerli sertifikalar kursiyerlerimizin adreslerine kargolanıyor.
Etiketler : Mesleki Yeterlilik Belgesi , Mesleki Yeterlilik , Myk Belge Sorgulama , Mesleki Yeterlilik Belgesi Sorgulama , Yeterlilik Belgesi Sorgulama , Ustalık Belgesi , Ustalık Belgesi Alma , Ustalık Belgesi Nasıl Alınır ? , Mesleki Yeterlilik Belgesi Veren Kurumlar , Mesleki Yeterlilik Belgesi Veren Firmalar , Mesleki Yeterlilik Belgesi Firmaları , Myk Firmaları , Myk Belgesi Sorgulama , Myk Belgesi Nasıl Alınır , Myk Belgesi Sorgulama , Myk Belgesi , Myk Belgesi Ücretleri , Myk Belgesi Fiyatları , Myk Sorgulama , Myk Belgelendirme , Myk Belgelendirme Fiyatları , Myk Belge Fiyatları , Myk Belge , Myk Sınav Soruları , Myk Ulusal Yeterlilik , Myk Belgesi Sınav Soruları , mesleki yeterlilik belgesi sınav soruları ,